10 tipů, jak žít bez plastů!

10 tipů, jak žít bez plastů!

Plast je všude kolem nás. Ať už si objednáte balíček online, vyrazíte na nákupy potravin nebo na párty, šance, že použijete výrobky z plastu je extrémně vysoká. Stal se materiálem, bez kterého si už naše životy nedokážeme představit. Dejte sbohem zbytečným plastům. Přinášíme vám 10 tipů, které vám usnadní přechod na život bez plastů!

 

1. Řekněte „ne“ jednorázovým kelímkům

Vyrazte z domu o pět minut dříve, abyste si mohli jednoduše vychutnat kávu ve své oblíbené kavárně. Těchto 5 minut klidu s šálkem čerstvě uvařené kávy vám navíc dopřeje chvilku pro sebe. A pokud spěcháte, můžete požádat baristu, aby vám nalil kávu do vašeho vlastního termo hrnku. Tímto způsobem se vaše káva nerozlije a také se vyhnete zbytečnému odpadu. Nemluvě o tom, že vám v dlouhodobém horizontu ušetří spoustu peněz, protože většina kaváren poskytuje slevy, pokud si přinesete svůj vlastní hrnek!

2. Vyměňte plastové lahve na znovu použitelné láhve z nerezové oceli

Je známým faktem, že plastové láhve na vodu neškodí pouze životnímu prostředí, ale mohou škodit také vám. Kromě plastů obsahují láhve spoustu dalších nezdravých látek, které se postupem času rozpouští v pitné vodě a mohou mít nepříznivé účinky na vaše zdraví. Sklenice nebo láhev z nerezové oceli je skvělou alternativou, která vám poskytne čistší vodu, ušetří vám peníze, a navíc vypadá stylově!

3. Nahraďte jednorázové plastové příbory dřevěnými příbory

Plast nebo dřevo? Co se stane s vaší plastovou lžičkou, když si s ní zamícháte horkou polévku? Víte, kdy se plast začne rozpouštět? Dřevěné příbory na jedno použití jsou nejen spolehlivější a šetrnější k životnímu prostředí, ale mají dokonce antibakteriální účinek. Jsou proto mnohem hygieničtější alternativou. Pokud si můžete vybrat mezi dřevěnými nebo plastovými výrobky na jedno použití, zvolte si dřevo. Vyhnete se tak mikroplastům a formaldehydu ve vašem jídle a zároveň chráníte životní prostředí.

 

 

4. Používejte tuhé vlasové a tělové přípravky

Tekuté šampony, mýdla a sprchové gely jsou nedílnou součástí našich koupelen. Jejich nevýhodou je však to, že mají plastové obaly. Tyto plasty poté skončí tam, kam nepatří, a trvá několik set let, než se rozloží. Pokud jste zvyklí na tekuté mýdlo, doporučujeme přejít na znovu naplnitelný dávkovač mýdla. Většina z nich však stále obsahuje plasty. Nejlepší možností jsou tuhé mýdla. Jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň jemné k pokožce. To samé platí o vlasové péči: vyměňte konvenční produkty v plastech za ekologické tuhé produkty. Značka FOAMIE nabízí skvělé šampóny a kondicionéry bez obsahu plastů vhodné pro normální, suché a poškozené vlasy.

 

 

5. Nakupujte mléko a jogurty ve skle

Věděli jste, že téměř každý obchod s potravinami už nyní nabízí alespoň jednu značku mléka a jogurtů, která poskytuje produkty ve skleněných obalech? Až příště půjdete nakupovat, zkuste je najít a budete překvapeni. Před zakoupením produktu se ujistěte, že sklo je znovu použitelné a že produkty pochází z lokálních oblastí.

 

 

 

6. Nakupujte ovoce a zeleninu bez obalu

Bohužel, ve většině obchodů jsou ovoce a zelenina baleny v plastu nebo je lze koupit pouze v případě, že je vložíte do plastového sáčku. Při další návštěvě supermarketu věnujte velkou pozornost oddělení ovoce a zeleniny. Budete překvapeni, kolik zbytečných plastových obalů se tam používá. Místo toho si vyberte produkty bez plastů a věřte nám, že svou zeleninu a ovoce přinesete domů v pořádku i bez jejich balení do plastového sáčku.

 

7. Řekněte „ne“ plastovým sáčkům

Jste jedním z těch lidí, kteří mají doma tašku, ve které sbírají jiné tašky? Nyní upřímně, kolik z nich jste použili podruhé? Potřetí? Některé z nich lze samozřejmě použít jako pytle na odpadky, ale většina z nich zůstává nevyužita, dokud je nakonec nevyhodíte. Místo toho si pořiďte tašku z bavlněné tkaniny. Když je složená, snadno se vejde do kapsy bundy a pokud se do ní vloží těžké výrobky, neprotrhne se. Z dlouhodobého hlediska vám ušetří peníze a pomůže také životnímu prostředí!


 

8. Nekupujte mražené potraviny

Mražená pizza, předvařené těstoviny a mnoho dalších pokrmů mají jednu společnou věc – jsou baleny v plastu. Mražená jídla, která se prodávají v obchodech s potravinami, jsou většinou plná cukru, tuků a umělých přísad. Pokud jste ve spěchu nebo se vám dnes nechce vařit, zajděte si do restaurace na něco čerstvého nebo si uvařte lehké a zdravé jídlo. Co třeba míchaná vejce s čerstvými bylinkami, lososem a opečeným avokádovým toastem?

 

9. Věnujte pozornost přísadám v kosmetických produktech

Tekutá mýdla, sprchové gely, řasenky, oční stíny: v těchto výrobcích se mikroplasty ukrývají pod různými názvy. Menší částice se ukrývají za názvy jako polyethylen (PE) nebo polyquaternium (PQ). Tekuté syntetické polymery, tj. látky, které se obtížně degradují v životním prostředí, jsou součástí mnoha kosmetických výrobků. Při nákupu kosmetiky si vždy pečlivě přečtěte její složení.

 

10. Použijte plastové výrobky víckrát

Pokud se nemůžete vyhnout použití plastu, zkuste jej použít víckrát. Nádoby na zmrzlinu lze skvěle použít jako obědové krabičky, nákupní tašky z potravin lze použít jako sáčky do koše atd.! Na vaší cestě k zdravému bydlení bez plastů nezapomeňte, že každá malá změna má význam a je v pořádku začít malými krůčky

 

 

10 tipů, jak žít bez plastů!
Vytvořeno16.02.2021